Sanace ozonem po požáru

Odstraněni zápachu po požáru ozonem

Umí ozon zachránit věci zasažené požárem?

Po požáru je většinou postižen celý objekt, i když požár zasáhl pouze část. Všechno vybavení a věci jsou silně kontaminovány kouřem, který vznikl při požáru. Zápach se jen velmi těžko odstraňuje pouhým vypráním nebo tepováním – například u nábytku a koberců. Je ale ještě šance některé věci zachránit. S výhodou zde můžeme použít generátor ozonu.

Jak postupovat u oděvů

V případě, že chceme odstranit zápach z oděvů, je nutné nejprve důkladně vyprat a vysušit (nikdy neozonujte vlhké oblečení). Dál bude následovat ozonizace. Oblečení volně pověste do prostoru menší uzavřené místnosti. Poté necháme generovat ozón v uzavřené místnosti nejlépe po dobu 2 hodin. Pro tuto aplikaci je nutné použít silnější modely G-10000 a vyšší, abychom zajistili opravdu vysokou koncentraci. Po dokončení ozónování necháme působit v uzavřené místnosti další 2 hodiny. Po celou dobu se ujistěte, že do místnosti nebudou vstupovat lidé ani zvířata (ozon je nebezpečný). Tento čtyřhodinový cyklus je nutné zopakovat minimálně 3x. V některých případech i vícekrát.

Jak postupovat u předmětů a nábytku

V případě, že chceme odstranit zápach z nábytku postupujte stejným způsobem jako u oděvů. Pamatujte, že místnosti musí být zbaveny sazí a uklizeny. Dále je nutné se vyvarovat vysoké vlhkosti. Vlhkost i saze mohou poškodit generátor ozónu. Pro tuto aplikaci je nutné použít silnější modely G-10000 a vyšší, abychom zajistili opravdu vysokou koncentraci. Po dokončení ozónování necháme působit v uzavřené místnosti další 2 hodiny. Po celou dobu se ujistěte, že do místnosti nebudou vstupovat lidé ani zvířata (ozón je nebezpečný). Tento čtyřhodinový cyklus je nutné zopakovat několikrát.

Doba rozpadu ozonu

Přestože je ozon velmi silný, je velmi nestabilní a okamžitě se rozkládá. Jeho poločas se pohybuje od několika sekund do několika hodin. Ozon se po použití rozkládá na kyslík, takže nevznikají žádné škodlivé vedlejší produkty.

Na co ozon nestačí

Ozon neutralizuje prakticky všechny organické pachy, konkrétně ty, které jako základní prvek obsahují uhlík. To zahrnuje všechny skupiny bakterií a plísní, jakož i kouř a zápach z vaření. Ozon není tak účinný na anorganické pachy, jako je amoniak, fosfáty, dusičnany, sírany, chloridy atd.

Další články z našeho blogu:

Blog o ozónu

Jak vybrat kvalitní generátor ozonu?

Na trhu se v poslední době objevilo mnoho generátorů různých výrobců. Nejrůznější kutilové začali vyrábět generátory ozonu, takže se pojďme podívat, jak některé generátory vypadají vevnitř.